DAIRY SHOW RESULTS

Brown Swiss Champion Katie Leichty

Holstein Champion David Roth

Reserve Holstein Champion Lona Farrier

Jersey Champion Eli Arbogast

Milking Shorthorn Champion Katie Leichty

Reserve Milking Shorthorn Champion Katie Leichty

Supreme Dairy Heifer Champion Katie Leichty

Reserve Supreme Dairy Heifer Champion Katie Leichty

Dairy Showmanship Junior Champion Tyler Alderton

Dairy Showmanship Intermediate Champion Katie Leichty

Dairy Showmanship Senior Champion Lona Farrier

Alumni Champion Patty Coke

Reserve Champion Brad Alderton

 

GOAT SHOW RESULTS

Senior Showmanship Champion Isaac Black

Reserve Senior Showmanship Champion Gracie Greiner

Intermediate Showmanship Champion Blake Sobaski

Reserve Intermediate Showmanship Champion Halli Hershberger

Junior Showmanship Champion Oaklee Sobaski

Reserve Junior Showmanship Champion Hunter Robertson

Junior Dairy Doe Champion Collin Miller

Reserve Junior Dairy Doe Champion Kylee Statler

Senior Dairy Doe Champion Adyson Gerot

Dairy Goat Wether Champion Adyson Gerot

Reserve Dairy Goat Whether Champion Collin Miller

Overall Dairy Goat Champion Adyson Gerot

Reserve Overall Dairy Goat Champion Collin Miller

Junior Breeding Meat Doe Champion Isaac Black

Reserve Breeding Meat Doe Champion Zane Arnold

Yearling Breeding Meat Doe Champion Oaklee Sobaski

Reserve Yearling Breeding Meat Doe Champion Blake Sobaski

Senior Breeding Meat Doe Champion Isaac Black

Overall Breeding Meat Doe Champion Oaklee Sobaski

Reserve Overall Breeding Meat Doe Champion Blake Sobaski

Overall Market Goat Champion Taylor Brinning

Reserve Overall Market Goat Champion Gracie Greiner

Rate of Gain Champion Izzi Chalupa

Rate of Gain Reserve Champion Jace Chalupa

 

DOG AGILITY SHOW RESULTS

Novice Agility Small Champion Hannah Rogers

Reserve Novice Agility Small Champion Rowan Ross

Novice Agility Medium Champion Katie Leichty

Reserve Novice Agility Medium Champion Emma Jarrard

Novice Agility Large Champion Annie Morrison

Reserve Novice Agility Large Champion Grace Puttman

Open Agility Champion Lona Farrier

Reserve Open Agility Champion Kyleigh Dolan

 

PET SHOW RESULTS

Overall Champion Dakota Mayberry

Reserve Champion Brylee Gearhart

 

SHEEP SHOW RESULTS

Feeder Pen Champion Haley Shultz

Reserve Feeder Pen Champion Emily Rinner

Purebred Ewe Lamb Champion Caden Sprouse

Reserve Purebred Ewe Lamb Champion Caden Huston

Purebred Yearling Ewe Champion Taylor Sublette

Reserve Purebred Yearling Ewe Champion Adelyn Huston

White/Speckle-Face Commercial Ewe Lamb Campion Oaklee Sobaski

Reserve White/Speckle-Face Commercial Ewe Lamb Champion Aiden McGuire

Black Face Commercial Ewe Lamb Champion Garrett Greiner

Reserve Black Face Commercial Ewe Lamb Champion Shae Lynn Becker

Commercial Breeding Yearling Ewe Champion Carmen Sieren

Reserve Commercial Breeding Yearling Ewe Champion Taylor Sublette

Supreme Breeding Sheep Champion Garrett Greiner

Reserve Breeding Sheep Champion Shae Lynn Becker

Production Lamb Champion Eli Van Roekel

Reserve Production Lamb Champion Nadiyah Brown

Carcass Lamb Champion Hailey Shultz

Reserve Carcass Lamb Champion Katelyn Water

Rate of Gain Champion Landyn Greiner

Reserve Rate of Gain Champion Maggie Rinner

Dorset Market Lamb Champion Adelyn Huston

Reserve Dorset Market Lamb Champion Noah Kleese

Hair Market Lamb Champion Charley Stoutner

Hampshire Market Lamb Champion Taylor Sublette

Reserve Hampshire Market Lamb Champion Shae Lynn Becker

Natural Market Sheep Champion Shae Lynn Becker

Reserve Natural Market Sheep Champion Addison Sprouse

Speckle Market Lamb Champion Garrett Greiner

Reserve Speckle Market Lamb Champion Taylor Sublette

All Other Breeds Champion Ava Greiner

Reserve All Other Breeds Champion Aiden McGuire

Champion Crossbred Market Lamb Champion Garrett Greiner

Reserve Champion Crossbred Market Lamb Taylor Sublette

Grand Champion Market Lamb Champion Garrett Greiner

Reserve Grand Champion Market Lamb Taylor Sublette

Premier Sheep Exhibitor Junior Champion Ava Greiner

Premier Sheep Exhibitor Intermediate Champion Katelyn Waters

Premier Sheep Exhibitor Senior Champion Taylor Sublette

Showmanship Top Gun Champion Garrett Greiner

Showmanship Senior Champion Taylor Sublette

Showmanship Intermediate Champion Blake Sobaski

Showmanship Junior Champion Ava Greiner

Champion Market Lamb Garrett Greienr

Reserve Champion Market Lamb Taylor Sublette

 

BEEF SHOW RESULTS

Cow With Calf Champion Leah Evans

Reserve Cow With Calf Champion Aubrey Campbell

Produce of Former Heifer Project Champion Iris Peterson

Reserve Produce of Former Heifer Project Champion Drew Blauvelt

Returning Bucket Bottle Champion Tess Berdo

Reserve Returning Bucket Bottle Champion Brynn Northup

Angus Champion Avery Shalla

Reserve Angus Champion Matt Colbert

Red Angus Champion Leah Evans

Reserve Red Angus Champion Caden Evans

Hereford Champion Sophie Bell

Reserve Hereford Champion Jordan Hammen

Lowline Champion Abigail Statler

Maine Anjou Champion Ellie Todd

Reserve Maine Anjou Champion Payton Peck

Maintainer Champion Madison Thomann

Salers Champion Bradyon Clough

Reserve Salers Champion Izzy Peterson

Shorthorn Plus Champion Abagail Ruth

Simmental Champion Peighton Ford

Reseve Simmental Champion Macey Thomann

Foundation Simmental Champion Leah Evans

Reserve Foundation Simmental Champion Kristine Thomann

Commercial Crossbred Champion Brynn Young

Reserve Commercial Crossbred Champion Peyton Ford

Grand Champion Overall Breeding Heifer Avery Shalla

Reserve Grand Champion Overall Breeding Heifer Brynn Young

Showmanship Senior Champion Leah Evans

Reserve Showmanship Senior Champion Kristine Thomann

Showmanship Intermediate Champion Avery Shalla

Reserve Showmanship Intermediate Champion Caden Evans

Showmanship Junior Champion Brynn Young

Reserve Showmanship Junior Champion Peyton Ford

 

RABBIT SHOW RESULTS

Class Rabbit Champion Hunter Robertson

Reserve Class Rabbit Champion Kyleigh Dolan

Class Rabbit Champion Quincy Duvall

Reserve Class Rabbit Champion Isabelle Duvall

Single Fryer Champion Quincy Duvall

Reserve Single Fryer Champion Isabell Duvall

Overall Champion Quincy Duvall

Reserve Overall Champion Hunter Robertson

Showmanship Junior Champion Ryann Dolan

Showmanship Intermediate Champion Kyleigh Dolan

Showmanship Senior Champion Ellie Bell

 

POULTRY SHOW

Pen of 3 Egg Layers Champion Eli Van Roekel

Reserve Pen of 3 Egg Layers Champion Gavin Greiner

Single Egg Layer Champion Zen Fisher

Reserve Single Egg Layer Champion Eli Van Roekel

Standardized Production Broilers Champion Caedyn Houston

Reserve Standardized Production Broilers Champion Zane Fisher

Fancy Exotic Hobby Bantam Type Breed Champion Isabelle Jones

Reserve Fancy Exotic Hobby Bantam Type Breed Champion Isabelle Duvall

Fancy Exotic Larger Breed Champion Olivia Pacha

Reserve Fancy Exotic Larger Breed Champion Zoe Fisher

Champion Duck Quincy Duvall

Reserve Champion Duck Grace Hiller

Champion Goose Quincy Duvall

Reserve Champion Goose Isabelle Duvall

Champion Turkey Gavin Greiner

Reserve Champion Turkey Olivia Pacha

Champion All Other Poultry Isabelle Duvall

Reserve All Other Poultry Champion Quincy Duvall

Overall Poultry Champion Eli Van Roekel

Reserve Overall Poultry Champion Isabelle Jones

Showmanship Junior Champion Isabelle Duvall

Showmanship Intermediate and Senior Champion Zane Fisher

 

HORSE SHOW RESULTS

Showmanship Senior Champion Georgia Nisly

Reserve Showmanship Senior Champion Emma Jarrard

Showmanship Intermediate Champion Zoey Dennler

Reserve Showmanship Intermediate Champion Erica McDowell

Showmanship Junior Champion Kaden Reid

Reserve Showmanship Junior Champion Oaklee Sobaski

Halter Pony Champion Oaklee Sobaski

Reserve Halter Pony Champion Zoey Dennler

Halter Horse Champion Kaden Reid

Reserve Halter Horse Champion Georgia Nisly

Trail Performance Level 1 Champion Braydon Clough

Reserve Trail Performance Level 1 Champion Austin Black

Trail Performance Level 2 Champion Jonathan Moore

Reserve Trail Performance Level 2 Champion Erica McDowell

Champion Trail Performance In Hand Zoey Dennler

Reserve Trail Performance In Hand Champion Elliot Debler

Walk Trot Ponies Level 1 Champion Braydon Clough

Reserve Walk Trot Ponies Level 1 Champion Sophie Sojka

Walk Trot Ponies Level 2 Champion Zoey Dennler

Walk Trot Horses Level 1 Champion Teague Pepper

Reserve Walk Trot Horses Level 1 Champion Austin Black

Walk Trot Horses Level 2 Champion Kaden Reid

Reserve Walk Trot Horses Level 2 Champion Alyssa McDowell

Western Pleasure Pony Level 1 Champion Braydon Clough

Western Pleasure Horse Level 1 Champion Kaden Reid

Reserve Western Pleasure Horse Level 1 Champion Ryan Pepper

Western Pleasure Horse Level 2 Champion Alyssa McDowell

Reserve Western Pleasure Horse Level 2 Champion Haylie Trowbridge

Western Horsemanship Level 2 Champion Katrina Tanner

Reserve Western Horsemanship Level 2 Champion Haylie Trowbridge

Western Horsemanship Level 1 Champion Kaden Reid

Reserve Western Horsemanship Level 1 Champion Austin Black

Western Horsemanship 1st year Champion Braydon Clough

Reserve Western Horsemanship 1st year Champion Grace Puttman

4 Wheel Wagon Champion Jonathan Moore

Reserve 4 Wheel Wagon Champion Justin Moore

Hunter Under Saddle Champion Sonja Cochran

Reserve Hunter Under Saddle Champion Haylie Trowbridge

Hunt Seat Equitation Champion Sonja Cochran

Reserve Hunt Seat Equitation Champion Haylie Trowbridge

Ranch Horse Pleasure Level 1 Champion Austin Black

Reserve Ranch Horse Pleasure Level 1 Champion Sophia Black

Ranch Horse Pleasure Level 2 Champion Katrina Tanner

Reserve Ranch Horse Pleasure Level 2 Champion Emma Jarrard

2 Wheel Cart with Pony Champion Brynn Beenblossom

Reserve 2 Wheel Cart With Pony Champion Olivia Marek

Liberty Class Champion Olivia Marek

Reserve Liberty Class Champion Zoey Dennler

Pole Bending Champion Taylor Moore

Reserve Pole Bending Champion Sonja Cochran

Barrel Racing Champion Taylor Moore

Reserve Barrel Racing Champion Jonathan Moore

Raymond and Helen Bonar Memorial Champion Emma Jarrard, Louie Award Katrina Tanner

 

BUCKET BOTTLE CALF SHOW RESULTS

Bucket-Bottle Senior Champion Brody Miller

Bucket-Bottle Senior Reserve Champion Anna Duwa

Bucket-Bottle Intermediate Champion Emma Stalder

Bucket-Bottle Intermediate Reserve Champion Garrett Conway

Bucket-Bottle Junior Champion Tate Bombei

Bucket-Bottle Junior Reserve Champion Madison Conway

 

LIVESTOCK JUDGING RESULTS

Top Senior Team Members Highland FFA- Ellie Anderson, Brock Schuler, Jameson Casperick, Taylor Sublette

Top Senior Judge Bailey Sieren

Second Place Senior Team Members Limecreek Livewires- Brody Miller, Logan Harmsen, Beau Stutzman, Riley Hahn

Top Intermediate Team Members Carmen Sieren, Anna Naftzinger, Greta Sieren, Taylor Bartholomew

Top Intermediate Judge Carmen Sieren

Second Place Intermediate Team Members- Payton Peck, Carter Harmsen, Brayden Young, Blake Peck

Top Junior Team Members- Garret Greiner, Peighton Ford, Bryan Young, Charlotte Sieren

Top Junior Judge Jade Sheetz

Second Place Junior Team Members- Jade Shutz, Chase Stalder, Lauren Lukavsky

 

BEEF SHOW RESULTS

Produce Market Steer Champion Haley Sweeting

Reserve Produce Market Steer Champion Thomas Rittenmeyer

Market Heifer Champion Grant Garman

Reserve Market Heifer Champion Peighton Ford

Returning Bucket Bottle Market Steer Champion Kaden Read

Reserve Returning Bucket Bottle Market Steer Champion Emma Stalder

Returning Bucket Bottle Market Heifer Champion Claire Stalder

Reserve Bucket Bottle Market Heifer Champion Claire Stalder

Angus Champion Matt Colbert

Reserve Angus Champion Maggie Rinner

Red Angus Champion Leah Evans

Reserve Red Angus Champion Blake Evans

Chianina Champion Bailey Sieren

Reserve Chianina Champion Ryland Shalla

Maine-Anjou Champion Bailey Sieren

Reserve Maine-Anjou Champion Matt Colbert

Simmental Champion Peyton Peck

Simmental Reserve Champion Blake Juhl

All Other Breeds Champion Mason Juhl

All Other Breeds Reserve Champion Hunter Sieren

Single Source Champion Maggie Rinner

Single Source Reserve Champion Kolton Stroud

Champion Crossbred Division I Mariyah Kron

Reserve Champion Crossbred Division I Sarah Schneider

Champion Crossbred Division II Rylan Shalla

Reserve Champion Crossbred Division II Sophie Sojka

Champion Crossbred Division III Grant Garman

Reserve Champion Crossbred Division III Braydon Young

Grand Champion Ryland Shalla

Reserve Grand Champion Sophie Sojka

Third Bailey Sieren

Fourth Rylan Shalla

Fifth Mariyah Kron

Senior Showmanship Champion Bailey Sieren

Reserve Senior Showmanship Champion Macey Thomann

Intermediate Showmanship Champion Hunter Sieren

Reserve Intermediate Showmanship Champion Payton Peck

Junior Showmanship Champ Brynn Young

Reserve Junior Showmanship Champ Blake Sheetz

Carcass Steer Champion Izzy Chalupa

Reserve Carcass Steer Champion Madison Thomann

Carcass Heifer Champion Jace Chalupa

Reserve Carcass Heifer Champion Drew Blauvelt

Rate of Gain Champion Jace Chalupa

Reserve Rate of Gain Champion Jace Chalupa

 

SWINE SHOW RESULTS

Single Source Commercial Swine Champion Brody Miller

Reserve Single Source Commercial Swine Champion Collin Miller

Production Barrow Champion Jack Greiner

Reserve Production Barrow Champion Jack Greiner

Production Gilt Champion Jack Greiner

Reserve Production Gilt Champion TJ Brenneman

Overall Production Champion Jack Greiner

Reserve Production Champion TJ Brenneman

Overall Production Champion Kale Miller

Reserve Overall Production Champion Callie Huber

Home Raised Barrow Champion Taylor Brinning

Reserve Home Raised Barrow Champion Demeri Bell

Purchased Barrow Champion Bryce Greiner

Reserve Purchased Barrow Champion Rylee Libe

Home Raised Gilt Champion Jacob Libe

Reserve Home Raised Gilt Champion Demeri Bell

Purchased Gilt Champion Ellie Anderson

Reserve Purchased Gilt Champion Brady Knutson

Purebred Market Overall Champion Shae Lynn Becker

Reserve Purebred Market Overall Champion Roy Carter

Grand Champion Market Barrow Taylor Brinning

Reserve Grand Champion Market Barrow Bryce Greiner

Grand Champion Market Gilt Ellie Anderson

Reserve Grand Champion Market Gilt Jacob Libe

Overall Market Hog Champion Taylor Brinning

Reserve Overall Market Hog Champion Shae Lynn Becker

Purebred Breeding Gilt Champion Ellie Anderson

Reserve Purebred Breeding Gilt Champion Peighton Ford

Commercial Breeding Gilt Champion Rylee Libe

Reserve Commercial Breeding Gilt Champion Braydon Young

Overall Breeding Gilt Champion Rylee Libe

Reserve Overall Breeding Gilt Champion Braydon Young

Pen of 3 Champion Braydon Young

Reserve Pen of 3 Champion Bryce Greiner